Skoki rozwojowe

Kolejna kwestia, o której moim zdaniem należy wiedzieć, chociaż za bardzo się nie przejmować to „skoki rozwojowe”. Ponieważ dziecko w ciągu pierwszych 12 miesięcy przechodzi niezwykle intensywny rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny, układ nerwowy dziecka powoduje, iż odczuwa ono niezwykle intensywnie docierające do niego bodźce zewnętrzne. To właśnie ze względu na tę intensywność doznań może one przeżywać ogromny stres, a co za tym idzie być bardziej płaczliwe, rozdrażnione i mieć problemy ze snem.

Przed samym skokiem rozwojowym dziecko może mieć zmniejszony apetyt, być bardziej marudne, krzykliwe, bądź wręcz przeciwne być bardziej wycofane i chcieć być jak najbliżej mamy. W tym okresie może się nam wydawać, ze dziecko jakby cofnęło się w rozwoju -bądź jak pisałam wcześniej- jakby zapomniało tego, co nauczyło się wcześniej. Jednak w momencie samego skoku możemy mieć wrażenie jakby dziecko nauczyło się nowych umiejętności dosłownie w ciągu jednej nocy.

Poniżej znajduje się wykres przedstawiający tygodnie życia dziecka z punktu widzenia rozwoju ukł. nerwowego. Tygodnie zaznaczone na czarno – zwane przez mojego męża tygodniami piorunka 😉 – to czas zwiększonego niepokoju dziecka. Kropki ok 29-30 tygodnia to czas kiedy dziecko uczy się czym jest odległość i w związku z tym zauważ, iż rodzice mogą wyjść i już nie wrócić.

Skoki rozwojowe

Podziel się tym ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *