Ból kręgosłupa w ciąży – czy możliwa jest rehabilitacja?

Jak to zwykle bywa po czasie nabieramy do pewnych spraw dystansu, w związku z tym po raz kolejny wracam do tematu bólu kręgosłupa w ciąży. Po wizycie u internisty, dwóch ortopedów i ginekologa dowiedziałam się tyle, że problem ewidentnie jest, rehabilitacja by się przydała, ale skierowania nikt mi nie da, bo ze względu na to, że jestem w ciąży można mi wyrządzić więcej szkody niż pożytku… I każdy mówił, żebym najlepiej znalazła sobie fizjoterapeutę prywatnie i to takiego, który nie będzie uważał, że kobieta w ciąży to zło konieczne.

Po pierwsze ciąży – kiedy też szukałam kogoś kto nie bał by się zrobić mi masażu i ulżyć zbolałemu kręgosłupowi – wydawało mi się to prawie niemożliwe. Jednak ból starał się coraz bardziej uciążliwy postanowiłam zawziąć się w sobie i zaczęłam szukać. Na szczęście jak to mówią „koniec języka za przewodnika” i zaczęłam pytać znajomych i o dziwo udało się :))))) (Z tego miejsca serdecznie pozdrawiam Arkadiusza Jańczyka, który uratował mój kręgosłup z opresji – mam nadzieję, że nie masz mi za złe tej małej reklamy 😉 )

Dzięki Arkowi i jego rehabilitacji – tak, tak jednak w ciąży można nie tylko przynieść ulgę kręgosłupowi, ale też go zrehabilitować:

1) Dowiedziałam się, że nie boli mnie kręgosłup tylko mam problem z mięśniami, które uciskają na nerwy

2) Okazało się, że mogę chodzić, siedzieć, leżeć bez bólu

3) Bolących miejsc nie powinno się rozgrzewać, bo można doprowadzić do stanu zapalnego

4) Odzyskałam nadzieję, że jednak kobieta w ciąży nie jest trędowata 😉

5) Dowiedziałam się czym jest kinesiotaping i sprawdziłam na własnej skórze, ze na prawdę działa

Dlatego z tego miejsca pragnę dodać otuchy wszystkim kobietom w ciąży, które borykają się z bólem, że warto szukać pomocy i nie ma co się zrażać wizytą u jednego, czy drugiego lekarza, ale wytrwale szukać pomocy. W ciąży można wykonywać delikatne masaże (leżąc na boku lub siedząc na krześle), oraz poddawać się lekkiej rehabilitacji – oczywiście pod warunkiem, że wykonuje je profesjonalista, która zna się na rzeczy i nie jesteśmy królikiem doświadczalnym. Poza tym dobry masażysta to cenny kontakt, który przyda się również po ciąży – w czasie połogu, ale też gdy będziemy chciały ulżyć swoim plecom wykończonym gonitwami za małym człowiekiem 🙂

Ćwiczenia na piłce

Zdjęcie pochodzi ze strony http://anncare.pl/
Nie ma jeszcze komentarzy

Pozostaw komentarz